İnsan Hakları

 

İnsan hakları. Bazıları hakkında tartışabiliriz ama yaşam hakkı, özgürlük, güvenlik, barınma, beslenme, giyinme, temel eğitim alma, çalışma, sağlık, eşit muamele görme gibi konularda hepimiz hemfikiriz. İsa Mesih’in dediği gibi insanın size nasıl davranmasını istiyorsanız; siz de onlara öyle davranın. Yani ben bu hakları kendim için istiyorsam başkaları için de istemeliyim.

Peki Tanrı’ya karşı haklarımız var mı? Aslında yok. Biz yaratılanız ve O da yaratan. Bizim O’na karşı bir hakkımız yok ama O’nun bize istediğini yapmaya hakkı var. Hemen korkma. Haklardan çok daha iyisine sahibiz aslında. Tanrı’nın, affedici doğası gereği bize verdiği vaatler var. Bu demek oluyor ki Tanrı bize bir şeyin sözünü verirse artık endişelenmemize gerek kalmıyor. Tanrı’nın kendisi değişmediği için vaatleri de değişmez. O’nun sözlerinden daha güvenilir ve kesin bir şey yoktur. İnsan hakları zaman zaman ve durumlara göre değişiklik gösterse de Tanrı’nın vaatleri asla değişmez.

O zaman bu vaatler neler? Birçok vaat var. Tanrı, kendisine güvenenleri ne yüzüstü bırakır ne de terk eder. Bizimle daima birlikte olacağına ve yakardığımızda sesimizi duyacağına söz verdi. İstediğimiz her şeyin sözünü vermese de bizimle birlikte olacağına ve bizi unutmayacağına söz verdi. Neye ihtiyacımız olduğunu zaten biliyor ve buna göre bizim dayanağımız oluyor. Ölüm dâhil hiçbir şey bizi sonsuza kadar yok edemez artık.

Tabi insan hakları diye tabir ettiğimiz her şeyi Tanrı bize vaat etseydi harika olurdu. Ama yapmıyor, çünkü biz O’nun kuklaları değiliz. Yani yanlış karar da versek, O bize seçim yapma şerefini bahşediyor.

Öyle bir toplumda yaşıyoruz ki bir kişinin yaptığı seçim herkesi etkiliyor. Haksızlık, açlık ve adaletsizlik gibi sorunların en büyük sebeplerinden biri bu. Bazı kişiler insanların acı çekmesiyle sonuçlanan seçimler yapıyor. İnsan hakları ihlalleri de insanların verdiği yanlış kararlar yüzünden oluyor.

Tanrı’nın insanlara neden doğru kararlar verdirmediğini sorguluyorsundur belki. O isterse, kötü, düşüncesiz ya da cahil insanların iyi kararlar vermelerini sağlayabilir tabii. Bu noktada O’nun kuklaları olmadığımızı hatırlamak lazım. Tanrı bizi çocukları olarak görüyor ve bize istemediğimiz kadar özgürlük tanıyor. Bu özgürlük, yanlışı seçme hakkını da kapsıyor.

Tabi Tanrı tamamen de sessiz kalmıyor bu duruma. İsa Mesih aracılığıyla dünyadaki kötülüğe müdahale ediyor. İsa Mesih kendi insan haklarından vazgeçiyor ki biz çok daha fazlasına sahip olabilelim. Ve kendisine güvenen herkese cennetin vaadini veriyor. Bu vaat, haklardan çok daha iyi!

İnsan hakları için uğraşmak ve diğer insanların da eşit muamele görmesi için çalışmak çok güzel bir şey. Sevdiklerimize hizmet etmek için kendi haklarımızdan gönüllü olarak vazgeçmek daha da güzel. Tıpkı Tanrı’nın İsa Mesih aracılığıyla bizim için yaptığı gibi…

Sevdiklerin için hangi haklarından vazgeçerdin?

Facebook
Twitter
WhatsApp
E-Posta

Benzer Yazılar

Yorumlar