İyi Bir Evliliğin Sırrı


Uzun, anlamlı ve başarılı bir evliliğin sırrı nedir bilmek ister misiniz?

Gece çıkılan yemekler değil. Tabi ki de güzel bir gömlek giyin, eşinize zaman ayırın ve ona güzel sözler söyleyin. Bunlar oldukça önemli, olabildiğince sık yapın bunları. Fakat iyi bir evliliğin sırrı bu değil.
İyi bir evliliğin sırrı iletişim de değildir. İletişim çok önemli. Eşinize konuşması için zaman ayırın. İletişim kurarken konuya odaklanın ve hissettiklerinizi söylerken karşı tarafı suçlamamaya özen gösterin. Fakat iyi bir evliliğin sırrı bu da değil.

Eşinizin en iyi arkadaşınız olması peki? Birlikte aynı şeylere gülüp eğleniyorsanız evliliğinizin sağlam ve güzel bir temeli olacaktır. Ama iyi bir evliliğin sırrı bu da değil.
Sırrı duymaya hazır mısınız? Söylüyorum. Affetmek. Ne kadar yemeğe çıkarsanız çıkın, ne kadar ortak noktanız olursa olsun eğer bağışlayamıyorsanız hiçbir ilerleme kaydedemezsiniz.
Evlilik, başka bir insana mümkün olduğu kadar yakın olmayı seçtiğiniz bir şeydir. Her ne kadar şaşırtıcı, harika, zeki ve eğlenceli olsa da eşinizin de bir insan olduğunu, hataları, kusurları, bazen bencillikleri, tutarsızlıkları olduğunun farkına varırsınız.

Eğer evliliğinizin devam etmesini istiyorsanız öncelikle bağışlamayı öğrenmelisiniz. Sır budur. Hristiyanlara göre bu sadece başarılı bir evliliğin sırrı değil aynı zamanda amacıdır da.

Her sabah uyandığınızda yanınızdaki günahkâr insanı görünce kendi kendinize “Ona hak ettiği gibi davranmayacağım. Ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun eşimi seveceğim” deyin.

Ne de olsa Tanrı her sabah bizim için de aynısını yapmıyor mu?

Facebook
Twitter
WhatsApp
E-Posta

Benzer Yazılar

Yorumlar