Tartışmak


Biz hiç tartışmıyoruz. Bunu söyleyen evli bir çifte ya da samimi arkadaşlara diyecek bir çift lafım var. Ya yalan söylüyorsunuz ya da ilişkiniz sandığınız kadar sağlıklı ve güçlü değil. Gerçeği pat diye yüzünüze vurduğum için üzgünüm. Ama gerçek bu.

Birbirine derin bağlarla bağlı iki insanın arasında tartışmalar olur. Bu ister arkadaşlık olsun, ister evlilik, ister mesai arkadaşlığı ister anne-baba ve çocuklar arasında ister se de akrabalık ilişkilerinde olsun. Tartışma yaşamak kaçınılmazdır.

Asıl önemli olan tartışmanın nasıl gerçekleştiğidir.

Evliliği örnek verelim. Birçok çift sürtüşmeleri hemen örtbas ederek veya görmezden gelerek tartışmaktan kaçabildiklerini düşünürler. Bazı çiftler ise çözümü yatakları ayırmakta bulur.

Bence tartışmak kötü bir şey değil. Sanıldığı gibi tartışmak bir iletişim bozukluğu değil, aksine çoğu zaman iletişimin sağlıklı olmasını sağlar. Önemli olan tartışmanın nasıl gerçekleştiği.

Nasıl tartışıyorsun? İlişkini güçlendirecek şekilde mi yoksa zedeleyecek şekilde mi? İyi bir tartışma için sana birkaç fikir verebilirim.

  • Karşındaki kişiye saldırmaktan kaçın. İnsana saldırmak yerine tartışma esnasında konuya, seni etkileyen sözlere saldır.
  • İkinci olarak karşındakinin bakış açısını anlamaya çalış. Onun düşüncelerini es geçme, anlayış göster. Ona katılmıyor olsan bile, orta yolu bulmaya istekli olduğunu belirt.
  • Üçüncü olarak da özür dilemekten çekinme. Küçük ya da büyük ortada bir hata varsa, hatanı sahiplen ve özür dile.
  • Dördüncü olarak, eski konuları ortaya çıkarıp insanın yüzüne vurma. Birçok insan maalesef yapıyor bunu.
  • Beşinci olarak, huzurun sağlanmasını amaçla. Amacının, zeytinyağı gibi üste çıkmak değil ama ilişkini güçlendirmek olduğunu hem kendine hem de karşıdakine hatırlat. İlişkiler spor karşılaşmaları gibi değildir. Söylenen bir sözden dolayı birinin kazanıp diğerinin kaybedeceğini düşünüyorsan, ikiniz de kaybedersiniz.

Her çift tartışır, kavga eder. Bu şekilde derindeki problemleri tespit edebilir ve daha iyi bir ilişkiye sahip olabilirsiniz. Sence sağlıklı bir ilişki için başka neler yapılabilir.

Facebook
Twitter
WhatsApp
E-Posta

Benzer Yazılar

Yorumlar