İyi Arkadaş Olmak

 

Nasıl iyi arkadaş olunur? Söyleyeceğim bazı şeyleri not almak isteyebilirsiniz. Çünkü çoğu kişinin iyi arkadaş olmak konusunda başarılı olduğunu söyleyemem. Kulağa garip bir konu gibi gelebilir, ama günümüzde iyi arkadaşlıklar, gerçek arkadaşlıklar, Yeşilçam filmlerinde kalmış gibi.

Bazılarımızın aklına arkadaşlık deyince ortak ilgi alanları, beraber geçirilen hoş anılar gelebilir. Tabi ki bunlar oldukça önemli. Aynı şakalara gülmek ve aynı sıkıcı işte çalışmak bize ortak zemin hazırlasa da bunlar bizi arkadaş yapmaz. En azından iyi arkadaşlar yapmaz.

İyi arkadaşlıklar nasıl peki?

Görünür olmak, konuşmak ve yanında olmak.

Bu kadar! Kendini karşındaki insan için ulaşılabilir kıldığın zaman gerçek bir arkadaş olursun. Çünkü bence insanlar sandıkları kadar meşgul değiller. Sadece bazı öncelikleri var ve sen öncelik sıralarında biraz aşağılarda kalmışsın. Tabi gerçek bir arkadaş için bu söz konusu değil. Arkadaş, senin için kendisini ulaşılabilir kılan ve seninle zaman geçiren insan demektir.

İkinci olarak da gerçek bir arkadaş sana doğruları söyler. Bazıları sana duymak istediklerini söyler ama iyi bir arkadaş sana duyman gerekenleri söyler çünkü seni sever, önemser ve senin için en iyisini ister. Aranızdaki ilişkinin güçlü olduğuna güvendiğinden sıkıntı duymadan doğruları söyler. Neler hissettiğini çekinmeden anlatır. Bir şey daha var. Sadece doğruları konuştuğun zaman değil, çoğu zaman arkadaşının yanında kararlı bir şekilde olup onu yalnız bırakmadığın için arkadaş olursunuz. Gerçek bir arkadaş kötü zamanlarında seninle konuşan, her ne kadar sert konuşsa da seni terk etmeyen kişidir. Seni yalnız bırakmadan seninle zaman geçirmek isteyen kişi gerçek arkadaştır.

Eğer bu tanımlara uyan gerçek bir arkadaşın varsa, onu yorumlarda bu videoya etiketle ve arkadaşlığını kutla. Ama eğer kendini yalnız hissediyorsan, bize yaz. Senin için dua etmek isteriz.

Facebook
Twitter
WhatsApp
E-Posta

Benzer Yazılar

Yorumlar